CSISD in total control at district academic UIL meet

CSHS scored a whopping 680 points to earn the district title and edge Consol, which tallied an equally-impressive 658 points.  The competition’s third place team totaled 105 points.


CSISD students swept the top six individual places in 10 different events:  Accounting, Computer Science, Current Issues, Informative Speaking, Number Sense, Persuasive Speaking, Science, Social Studies and Spelling & Vocabulary.


The regional contest will be held April 7-8 at Magnolia High School.


Please see the entire list of CSISD results below. An asterisk (*) denotes a regional qualifier.


Accounting          

  • 1st Place Team - CSHS (Aaron Calliham, Azaan Jamal, Tien Bui, Falen Williamson)*
  • 1st Place - Aaron Calliham, CSHS*
  • 2nd Place - Falen Williamson, CSHS*
  • 3rd Place - Matthew Manley, AMCHS*
  • 4th Place - Darby Hurley, AMCHS
  • 5th Place - Regan Kuttler, AMCHS
  • 6th Place - Azaan Jamal, CSHS

 

Calculator               

  • 1st Place Team - CSHS (Byungjun “BJ” Kim, Richard Yu Hongsen Qin, Yingxuan “Jason” Tan)*
  • 1st Place - Byungjun “BJ” Kim, CSHS*
  • 2nd Place - Hongsen Qin, CSHS*
  • 3rd Place - Yingxuan “Jason” Tan, CSHS*
  • 5th Place - Melissa Yang, AMCHS
  • 6th Place - Selena Li, AMCHS

                                       

Computer Applications

  • 1st Place - Sarah Kassam, AMCHS*
  • 2nd Place - Hope Lascurain, AMCHS*
  • 3rd Place - Riley Kuttler, AMCHS*

Computer Science

  • 1st Place Team - CSHS (Ben Porter, Pablo Villalobos, Ashika Verma, Logan Carbo)*
  • 2nd Place Team - AMCHS (Shiva Saravanan, Alexis Kuppersmith, David Wu, Melissa Rasmussen) * Wild Card Team
  • 1st Place - Ben Porter, CSHS*
  • 2nd Place - Ashika Verma, CSHS*
  • 3rd Place - Shiva Saravanan, AMCHS*
  • 4th Place - Alexis Kuppersmith, AMCHS
  • 5th Place - Logan Carbo, CSHS
  • 6th Place - David Wu, AMCHS

                                       

Current Issues             

  • 1st Place Team - AMCHS (Rachel Lamb, Benjamin Lamb, Shiva Saravanan, Aabid Razvi)*
  • 2nd Place Team - CSHS (Robert Dorhman, Mark Cahill, Lucas Chollet, Abhirath Bhuvanesh)*Wild Card Team
  • 1st Place - Rachel Lamb, AMCHS*
  • 2nd Place - Benjamin Lamb, AMCHS*
  • 3rd Place - Robert Dorhman, CSHS*
  • 4th Place - Shiva Saravanan, AMCHS
  • 5th Place - Mark Cahill, CSHS
  • 6th Place - Lucas Chollett, CSHS

                                           

Cross Examination Debate

  • 1st Place Team - AMCHS (Alena Kang-Landsberg and Parth Sarin)
  • 2nd Place Team - AMCHS (Caroline Coopersmith and Ben Lamb)

Editorial Writing                 

  • 1st Place - Kalindi Desai, CSHS*
  • 3rd Place - Vi Burgess, AMCHS*
  • 4th Place - Amelia Kurk, CSHS
  • 5th Place - Sophia North, CSHS
  • 6th Place - Olivia Conway, AMCHS

 

Feature Writing                          

  • 1st Place - Yanichka Ariunbold, AMCHS*
  • 2nd Place - Amelia Kurk, CSHS*
  • 3rd Place - Katerina Kountakis, AMCHS*
  • 5th Place - June Jeong, AMCHS
  • 6th Place - Abby Hopkins, CSHS

 

Headline Writing                 

  • 1st Place - Jennifer Zhan, AMCHS*
  • 2nd Place - Dru Peacock, CSHS*
  • 3rd Place - Josh Weimer, AMCHS*
  • 4th Place - Tiffany Ha, CSHS

                                           

Informative Speaking

  • 1st Place - Aabid Razvi, AMCHS*
  • 2nd Place - Michael Sprintson, AMCHS*
  • 3rd Place - Lucas Chollett, CSHS*
  • 4th Place - Caroline Coopersmith, AMCHS
  • 5th Place - Robert Dohrman, CSHS
  • 6th Place - Ishwar Balakrishna, CSHS

Journalism Team (comprised of members in 4 events--news, feature, editorial, and headline writing))

  • 1st Place Team - AMCHS
  • 2nd Place Team - CSHS

 

Lincoln Douglas Debate

  • 1st Place - Elizabeth Palazzolo, AMCHS*
  • 3rd  Place - Ioannis Pistikopoulous, CSHS*
  • 4th Place - Noah Duke, CSHS

Literary Criticism

  • 1st Place Team - AMCHS (Olivia Conway, Aimee Deng, Selena Li, Avha Mohanty)*
  • 3rd Place - Olivia Conway, AMCHS*
  • 4th Place - Aimee Deng, AMCHS
  • 5th Place - Emelie Gulde, CSHS

                               

Math                    

  • 1st Place Team - CSHS (Byungjun “BJ” Kim, Tony Li, Hongsen Qin, Richard Yu)*
  • 2nd Place Team - AMCHS (Selena Li, Shiva Saravanan, Sujay Shankar, Julian Wang) *Wild Card Team
  • 1st Place - Richard Yu, CSHS*
  • 2nd Place - Selena Li, AMCHS*
  • 3rd Place - Tony Li, CSHS*
  • 4th Place - Byungjun “BJ” Kim, CSHS
  • 5th Place - Hongsen Qin, CSHS

 

News Writing                      

  • 1st Place - Abby Hopkins, CSHS*
  • 2nd Place - Haley Mitchell, AMCHS*
  • 3rd Place - Rachel Lamb, AMCHS*
  • 5th Place - Maya Girimaji, AMCHS
  • 6th Place - AJ Jones, CSHS

 

Number Sense           

  • 1st Place Team - CSHS (Byungjun Kim, Richard Yu, Tony Li, Srinidhi Narayanan)*
  • 2nd Place Team - AMCHS (Jennifer Zhan, Peter Liu, Melissa Yang, Melissa Rasmussen) * Wild Card Team
  • 1st Place - Richard Yu, CSHS*
  • 2nd Place - Byungjun “BJ” Kim, CSHS*
  • 3rd Place - Jennifer Zhan, AMCHS*
  • 4th Place - Tony Li, CSHS
  • 5th Place - Peter Liu, AMCHS: 5th Place
  • 6th Place - Srinidhi Narayanan, CSHS

 

One Act Play                              

CSHS’s One-Act Play “After the Fall” advanced to the Bi-District Competition.  AMCHS’s One Act Play “Dark Road” is an alternate.

  • All Star Cast - Charlotte Brumbelow (AMCHS), Grace Manuel (AMCHS) and Cassidy Rogers (CSHS)
  • All-Star Cast Honorable Mention - Hannah Brewer (AMCHS), Tucker Luedecke (CSHS) and Lauren Roe (CSHS)
  • Best Technician - Jennifer Porter (CSHS), Jacob Rees (AMCHS)
  • Best Technical Crew - CSHS (Jennifer Porter, Braedon Lawless, Cielo Perez-Aguilar, Noah Bullard, Aubrey Wynn)

Persuasive Speaking

  • 1st Place - Cassie He, AMCHS*
  • 2nd Place - Benjamin Lamb, AMCHS*
  • 3rd Place - Elizabeth Palazzolo, AMCHS*
  • 4th Place - Phoebe Fu, CSHS
  • 5th Place - Sam Crockett, CSHS
  • 6th Place - Arianna Pearlstein, CSHS

Poetry Interpretation

  • 1st Place - Susan Nam, CSHS*
  • 2nd Place - Grace Manuel, AMCHS*
  • 4th Place - Madison Booth, AMCHS
  • 5th Place - Ariel Simien, CSHS

 

Prose Interpretation

  • 1st Place - Samantha Mallen, AMCHS*
  • 2nd Place - Hannah Hildebrandt, AMCHS*
  • 4th Place - Kara Rust, AMCHS
  • 5th Place - Shreya Majeti, CSHS
  • 6th Place - Ben Hanik, CSHS

 

Ready Writing                 

  • 1st Place - Delphine Leoue Ngoko Djomo, AMCHS*
  • 2nd Place - Kay Watson, AMCHS*
  • 5th Place - Judy Zhou

 

Science                  

  • 1st Place Team - CSHS (Hongsen Qin, Tony Li, Yingxuan Tan, Ioannis Pisktokopoulous, Sohmee Kim, Byungjun Kim)*
  • 2nd Place Team - AMCHS (Melissa Rasmussen, Shlok Mohanty, Pham Dung, Melissa Yang, Mickey Gherardi, Joy Fu) * Wild Card Team
  • 1st Place - Yingxuan “Jason” Tan, CSHS* (Top Chemistry, Top Biology)
  • 2nd Place - Hongsen Qin, CSHS* (Top Physics)
  • 3rd Place - Tony Li, CSHS*
  • 4th Place - Melissa Rasmussen, AMCHS
  • 5th Place - Ioannis Pistikopoulous, CSHS
  • 6th Place - Sohmee Kim, CSHS

       

Social Studies                    

  • 1st Place Team - CSHS (Jiwon Park, Will Skaggs, Omar Al-Douri, Lucas Chollett)*
  • 1st Place - Jiwon Park, CSHS*
  • 2nd Place - Sebastian Tchakerian, AMCHS*
  • 3rd Place - Will Skaggs, CSHS*
  • 4th Place - Omar Al-Douri, CSHS
  • 5th Place - Lucas Chollett, CSHS

                               

Speech Team (comprised of members in 6 events--informative, persuasive, poetry, prose, CX debate, and LD debate)

  • 1st Place Team - AMCHS
  • 2nd Place Team - CSHS

Spelling and Vocabulary                    

  • 1st Place Team - CSHS (Ellen Wang, Teshan Fernando, Gian Carlo “GC” Lingan, James Pate)*
  • 1st Place - Shiva Saravanan, AMCHS*
  • 2nd Place - Teshan Fernando, CSHS*
  • 3rd Place - Ellen Wang, CSHS*
  • 4th Place - James Pate, CSHS
  • 5th Place - Gian Carlo “GC” Lingan, CSHS
  • 6th Place - Eric Zhang, AMCHS

The students are coached by:

  • DeAnn Aalbers, AMCHS - Spelling and Vocabulary
  • Casey Akin, CSHS- Science
  • Jamie Bassett, AMCHS and CSHS - Calculator, Math, and Number Sense
  • Bradley Billeaudeaux, CSHS - One Act Play
  • Sam Childers, AMCHS - Science
  • Kelsy Cowan, AMCHS - Calculator, Math, and Number Sense
  • Beth Creel, CSHS - One Act Play
  • April Falco, CSHS - Current Issues
  • Kathy Fisher, AMCHS - Accounting and Computer Applications
  • Susan Keough, CSHS - Computer Science
  • Chad Lehrmann, CSHS - Speech
  • Marissa Pena, AMCHS - Speech
  • Daniel Posey, AMCHS - Literary Criticism and Ready Writing
  • Dianne Rister, AMCHS - Computer Science
  • Bobbi Rodriguez, AMCHS - Current Issues
  • Roy Rodriguez, AMCHS - One Act Play
  • Molly Sanders, CSHS- Social Studies
  • Heather Strawn, CSHS - Spelling and Vocabulary, Prose, Poetry
  • Courtney Wellmann, CSHS - Literary Criticism, Ready Writing, Journalism
  • Mike Williams, AMCHS - Journalism (Editorial, Feature, Headline, and News)
  • Sara Wendt, CSHS- Calculator, Math, and Number Sense
  • Randall Williamson, AMCHS - One Act Play
  • April Wilson, AMCHS - Social Studies
  • Kelly Yates, CSHS - Accounting
Published Print
Follow us on:
College Station Independent School District
1812 Welsh College Station, TX 77840 Phone: (979) 764-5400 Fax:
Disclaimer & Legal
Powered by Edlio