CSISD has banner day at SkillsUSA district contest

In addition, Amanda Herrera, Kelly Krenek, and Alexis Girourd from AMCHS and Aggela Polymenis from CSHS were elected to serve as District 7 SkillsUSA officers.  


In all, 32 schools and approximately 1,700 students competed at the district event for the chance to qualify for the state contest, which will be held in Corpus Christi in May.  More than 14,000 students from Texas are expected to participate.


The CSHS SkillsUSA coaches are Jason Oualline, Stephen Green, Jill Conlin, and Chris Koym, while Scott Faulk, Barbara Klein, Patrick Powell, and Bart Taylor coach the AMCHS students.


About SkillsUSA:  SkillsUSA is a partnership of students, teachers and industry working together to ensure America has a skilled workforce. SkillsUSA helps each student excel.  SkillsUSA is a national nonprofit organization serving teachers and high school and college students who are preparing for careers in trade, technical and skilled service occupations, including health occupations. It was formerly known as VICA (Vocational Industrial Clubs of America).


Those advancing to state include:


3D Animation Project & Illustrations

Best of Show -   Erica Branham, AMCHS

Superior Rating - Josey Meyer, AMCHS

Superior Rating - Kyle Krusekopf, AMCHS

Superior Rating - Erica Branham, AMCHS

Superior Rating - Logan Reynolds, AMCHS

Superior Rating - Catrina Tinker, CSHS

3D Animation Short

Best of Show -  Jared Lascurain, AMCHS

Superior Rating - Brandon Becker & Allison Shaffer, AMCHS

Superior Rating -  John Voelker, Logan Reynolds, Julian Flores, AMCHS


3D Animation Team

1st Place -  Brandon Becker & Allison Shaffer, AMCHS

2nd Place -  Kyle Krusekopf, Jared Lasarian, AMCHS

3rd Place - Jonathan Eisenrich & Catrina Tinker, CSHS

 

Action Skills

3rd Place – Spencer Williamson, AMCHS

Additive Manufacturing (3D Printing)

1st Place - Sam Park & Chase Zamulinski, CSHS

2nd Place – Evan Bendiksen, Patrick Diaz, AMCHS

3rd Place - Collin Xie, Matt Cohen, AMCHS

Advertising Design

1st Place – Ann Yue, AMCHS

2nd Place - Erica Branham, AMCHS

3rd Place - Aggela Polymenis, CSHS


Applied Engineering

1st Place – John Paul Whiteacre, John Primrose, Kevin Sanchez, Kelly Krenek, AMCHS

2nd Place - Spencer Wolfe, Rami Ayari, Rushi Patel, & Raymond Wood, CSHS

Audio Radio Production

1st Place - Charly Allison & Liam McPeck, AMCHS

Broadcast News Anchor Team

2nd Place -  Lamya El Nihum, Haley Thompson, Ayden Rodriguez, Carson Todd, AMCHS

Career Pathway Showcase in Information Technology

1st Place  – Patrick Diaz, Ann Yue, Ellen Li, AMCHS


Carpentry

1st Place - John Cassler, CSHS

3rd place - Connor Joseph, CSHS


Construction Tool ID

1st Place - Sid Moehlman, CSHS

2nd Silver - Saunders Arnold, CSHS


Construction Material ID

1st Place - Samantha Villalobos & Roger Stark, CSHS

 

Computer Maintenance

2nd Place  – Sam Miller, AMCHS

3rd  Place  – Matthew Barondeau, AMCHS


Computer Maintenance Computer Case Mod Projects

Best of Show - Team: Nabhan Riaz, Brandon Zhao, Max Ruggerio, William Nguyen, AMCHS

Superior Rating - Team: Sam Suh, Kevin Yan, Gunnar Andrus, AMCHS

Superior Rating - Team: Diego Espina, Jose Chavez, Jordan Gantt, AMCHS

Superior Rating - Team: Carson Fink, Westin Reasons, Chris Manness, AMCHS

Superior Rating - Team: Sam Miller, Hanna Nueman, Ryan Romero, Patrick Diaz, AMCHS

 

Computer Programming

1st Place -Ashika Verma, CSHS

2nd Place – Erika Salzman, AMCHS

3rd Place - Jiatao Liang, CSHS


Construction Projects

Superior Rating - Connor Joseph, CSHS

Superior Rating - Samantha Villalobos, CSHS

Superior Rating - Travis Bettiol, CSHS

Digital Cinema Production

3rd Place -  Jason Gade and Leonor Castro, AMCHS

4th Place - Mic Brown & Zac Watson, CSHS

Extemporaneous Speaking

1st Place – Delphine Djomo, AMCHS

Internetworking

1st Place – Leland Shane, AMCHS

2nd Place – Hanna Nueman, AMCHS

Job Skills Demonstration

1st Place- Samantha Villalobos, CSHS

Medical Math

2nd Place - Max Ruggerio, AMCHS

4th Place -  Ellen Li, AMCHS

Medical Terminology

3rd Place - Ellen Li, AMCHS

Mobile Robotics

2nd Place - Zach Neal & Alizain Ali, CSHS

3rd Place - Spencer Wolfe & Raymond Wood, CSHS

 

Photography

1st Place - Chase Zamulinski, CSHS

3rd Place – Kent Klein, AMCHS


Photography Projects

Best of Show - Chase Zamulinski, CSHS

Superior Rating - Bailey Payne, CSHS


Principles of Engineering

1st Place - Dan Hung, CSHS

Quiz Bowl

1st Place - Jiatao Liang, Sam Park, Mark Cahill, Cahill Ordones, & Marcus Varni, CSHS

2nd Place -  Evan Bendiksen, Ann Yue, David Holbrook, Shreya Shankar, Phillip Dusold, AMCHS

Related Technical Mathematics

1st Place - Erika Salzman, AMCHS

2nd Place – Evan Bendiksen, AMCHS

3rd Place - Jiatao Liang, CSHS

Residential System Insatllation and Maintenance

1st Place - Sam Miller, AMCHS

2nd Place – John Martin, AMCHS

Technical Computer Applications

1st Place  – Yuchen Gao, AMCHS

2nd Place  – Gunnar Andrus, AMCHS

3rd Place  – Sean Kluver, AMCHS

Technical Drafting

2nd Place - Zach Neal, CSHS


Telecommunication and Cabling

1st Place - Johnathan Chang, AMCHS

2nd Place - Phillip Dusold, AMCHS

3rd Place - Ryan Bevan, AMCHS

Television Video Production

1st Place  -  Amanda Herrera & Ras Goodwyn, AMCHS

2nd Place - Jordan Bratcher & Peyton Privett, CSHS

4th Place - Dani Guzman & Amy Thompson, CSHS

5th Place  -  Iago Foxworth & Josh Brooks, AMCHS

Video Game Design

1st Place - Bryson Greenwood, Tyler Hogan, Aggela Polymenis, & Pablo Villalobos, CSHS


Video Projects

Best of Show - Jason Gade & Kent Klein, AMCHS

Best of Show - Bailey Payne, CSHS

Superior Rating - Rebeca Cruz, CSHS

Superior Rating - Chloe Bell & Anne Folloso, CSHS

Superior Rating - Jordan Bratcher, CSHS

Superior Rating - Zoe DeBeurs & Brayson Smith, CSHS

Superior Rating - Mic Brown & Zac Watson, CSHS

Superior Rating - Anna Batson & Dani Guzman, CSHS

Superior Rating - John King & Chris Greening, CSHS

Superior Rating - Amy Thompson & Luke Martinez, CSHS

Superior Rating - Zach Russell & Mark Mackey, CSHS

Superior Rating – Ryan Brauer & Charly Allison, AMCHS

Superior Rating - Tom Lopez & Alejandra Fajardo, AMCHS

Superior Rating - Libby Davis, AMCHS

Superior Rating - Ras Goodwyn, AMCHS

Superior Rating - Lindsey Alford & Jax Saunders, AMCHS

Superior Rating - Bryce Huebner, AMCHS

Web Page Design Team

1st Place - Ryan Fiegenbaum & Pablo Villalobos, CSHS

2nd Place  -  Logan Reynolds and Brandon Clipp, AMCHS

Web Page Design Individual

1st Place - Dana Choe, AMCHS


Web Page Design Project

Superior Rating - Ryan Feigenbaum, CSHS


-csisd-

Published Print
Follow us on:
College Station Independent School District
1812 Welsh College Station, TX 77840 Phone: (979) 764-5400 Fax:
Disclaimer & Legal
Powered by Edlio