CSISD dominates district academic UIL meet

Out of eight competing teams, the pair of CSISD schools scored an astonishing 1,123 combined points, or 77.2%, of the 1,455 points awarded at the meet.

 

AMCHS and CSHS students combined to sweep the top six individual spots in calculator applications, computer science, literary criticism, mathematics and science.

 

In addition, the two schools swept the top two team spots in accounting, calculator applications, computer science, cross-examination debate, journalism, literary criticism, mathematics, number sense, science, social studies, speech, and spelling and vocabulary.

 

In each contest within the UIL academic meet, the top team and top three individuals advance to the regional meet, which will be held on April 23 in Magnolia.

 

Accounting  

  • 1st Place Team, CSHS (David Espinoza, Fallen Williamson, Aaron Calliham, Seth Yates)
  • 2nd Place Team, AMCHS (Matthew Manley, Riley Morgan, Emily Rude, Preston Pearson)

Individuals

  • 1st - David Espinoza, CSHS
  • 2nd - Falen Williamson, CSHS
  • 3rd - Aaron Calliham, CSHS
  • 4th - Seth Yates, CSHS
  • 5th - Matthew Manley, AMCHS

Calculator Applications

  • 1st Place Team, AMCHS (Minha Kim, Steven Wang, Melissa Yang, Avharoopa Mohanty)
  • 2nd Place Team, CSHS (BJ Kim, Hongsen Qin, Jason Tan, James Pate)

Individuals

  • 1st - Minha Kim, AMCHS
  • 2nd - Byungjun Kim, CSHS
  • 3rd - Steven Wang, AMCHS
  • 4th - Hongsen Qin, CSHS
  • 5th - Yingxuan Tan, CSHS
  • 6th - Melissa Yang, AMCHS

Current Issues

  • 1st Place Team, AMCHS (Benjamin Lamb, Annie Zhang,Rachel Lamb,Eric Pillai)
  • 2nd Place Team, CSHS (Raaghav Bageshwar, Lucas Chollett, Stephanie Brown, Mark Cahill)

Individuals

  • 1st - Benjamin Lamb, AMCHS
  • 2nd - Raaghav Bageshwar, CSHS
  • 4th - Lucas Chollett, CSHS
  • 5th - Annie Zhang, AMCHS
  • 6th - Rachel Lamb, AMCHS

Computer Applications

Individuals

  • 5th - Dillon Scarmardo, AMCHS
  • 6th - Benjamin Porter, CSHS

Computer Science

  • 1st Place Team, CSHS (Ashika Verma, Pablo Villalobos, Ben Porter)
  • 2nd Place Team, AMCHS (Minha Kim, David Wu, Steven Wang)

Individuals

  • 1st - Ashika Verma, CSHS
  • 2nd - Benjamin Porter , CSHS
  • 3rd - Pablo Villalobos, CSHS
  • 4th - Minha Kim, AMCHS
  • 5th - David Wu, AMCHS
  • 6th - Steven Wang, AMCHS

Cross Examination Debate Team

  • 1st Place Team, Alena Kang-Landsberg & Michael Sprintson (AMCHS)
  • 2nd Place Team, Caroline Coopersmith & Eric Pillai (AMCHS)
  • 3rd Place Team, Delphine Leoue Ngoko Djomo & Alexis Girouard (AMCHS)
  • 4th Place Team, CSHS Team 1 (Danna Bader, Ariel Simien)

Editorial Writing

Individuals

  • 1st - Stephanie Palazzolo, AMCHS
  • 3rd - Vi Burgess, AMCHS

Feature Writing

Individuals

  • 2nd - Lisa Liu, CSHS
  • 4th - Rachel Grant, CSHS
  • 5th - Annie Zhang, AMCHS

Headline Writing

Individuals

  • 1st - Lisa Liu, CSHS
  • 2nd - Alex Miller, CSHS
  • 4th - Josh Weimer, AMCHS

Informative Speaking

Individuals

  • 1st - Aabid Razvi, AMCHS
  • 2nd - Cassie He, AMCHS
  • 3rd - Lucas Chollett, CSHS
  • 4th - Delphine L Ngoko Djomo, AMCHS
  • 5th - Saunders Arnold, CSHS

Lincoln Douglas Debate

Individuals

  • 1st - Kevin Choi, AMCHS
  • 2nd - Cassie He, AMCHS
  • 3rd - Elizabeth Palazzolo, AMCHS
  • 4th - Xiang Yi Fu, CSHS

Literary Criticism

  • 1st Place Team, AMCHS (Minha Kim, Max Russo, Stephanie Palazzolo, Angela Wu)
  • 2nd Place Team, CSHS (Lauren Spohn, Lisa Liu, Grace Costenbader, Emelie Gulde)

Individuals

  • 1st - Lauren Spohn, CSHS
  • 2nd - Lisa Liu, CSHS
  • 3rd - Minha Kim, AMCHS
  • 4th - Max Russo, AMCHS
  • 5th - Stephanie Palazzolo, AMCHS
  • 6th - Angela Wu, AMCHS

Mathematics

  • 1st Place Team, CSHS (Hongsen Qin, BJ Kim, Eugene Tian, Tony Li)
  • 2nd Place Team, AMCHS (David Wu, Shiva Saravanan, Sujay Shankar, Andrew Zhang)

Individuals

  • 1st - Byungjun Kim, CSHS
  • 2nd - Hongsen Qin, CSHS
  • 3rd - Eugene Tian, CSHS
  • 4th - Tony Li, CSHS
  • 5th - David Wu, AMCHS
  • 6th - Shiva Saravanan, AMCHS

Number Sense

  • 1st Place Team, CSHS (Richard Yu, BJ Kim, Eugene Tian, Tony Li)
  • 2nd Place Team, AMCHS (Jennifer Zhan, Peter Liu, Steven Wang, Melissa Yang)

Individuals

  • 1st - Byungjun Kim, CSHS
  • 2nd - Jennifer Zhan, AMCHS
  • 3rd - Richard Yu, CSHS
  • 4th - Eugene Tian, CSHS
  • 6th - Tony Li, CSHS

News Writing

Individuals

  • 1st - Annie Zhang, AMCHS
  • 3rd - Alex Miller, CSHS
  • 5th - Rachel Lamb, AMCHS
Persuasive Speaking

Individuals

  • 1st - Kevin Choi, AMCHS
  • 2nd - Danna Bader, CSHS
  • 3rd - Benjamin Lamb, AMCHS
  • 5th - Elizabeth Palazzolo, AMCHS
  • 6th - Xiang Yi Fu, CSHS

Poetry Interpretation

Individuals

  • 1st - Danna Bader, CSHS
  • 2nd - Alexis Girouard, AMCHS
  • 3rd - Maria Sottile, AMCHS
  • 5th - Ariel Simien, CSHS
Prose Interpretation

Individuals

  • 1st - Marley Hays, AMCHS
  • 3rd - Grace Manuel, AMCHS
  • 4th - Samantha Mallen, AMCHS
  • 5th - Alina Dhanani, CSHS

Ready Writing

Individuals

  • 1st - Lauren Spohn, CSHS
  • 2nd - Merusha Mukherjee, CSHS
  • 4th - Stephanie Palazzolo, AMCHS
  • 5th - Judy Zhou, CSHS

Science  

  • 1st Place Team, CSHS (Tony Li, Hongsen Qin, Byungjun Kim, Jason Tan, Judy Zhou, Jang Soo Lee)
  • 2nd Place Team, AMCHS (Dana Choe, Andrew Zhang, Melissa Yang, Cosmas Kravaris, Steven Wang, Shlok Mohanty)

Individuals

  • 1st - Tony Li, CSHS (1st in Biology)
  • 2nd -Jason Tan, CSHS (1st in Chemistry)
  • 2nd - Hongsen Qin, CSHS (1st in Physics)
  • 4th - Byungjun Kim, CSHS
  • 5th - Dana Choe, AMCHS
  • 6th - Jang Soo Lee, CSHS

Social Studies

  • 1st Place Team, AMCHS (Jennifer Zhan, Rita Santoso, Youbin Lee, Jackie Vigil)
  • 2nd Place Team, CSHS (Omar Al-Douri, Mark Cahill, Saunders Arnold, Lucas Chollett)

Individuals

  • 1st - Omar Al-Douri, CSHS
  • 2nd - Jennifer Zhan, AMCHS
  • 4th - Rita Santoso, AMCHS
  • 5th - Mark Cahill, CSHS
  • 6th - Youbin Lee, AMCHS

Spelling and Vocabulary

  • 1st Place Team, CSHS (Ellen Wang, Teshan Fernando, Omar Al-Douri, Giancarlo Delrey)
  • 2nd Place Team, AMCHS (Shiva Saravanan, Sujay Shankar, Jennifer Zhan, Alena Kang-Landsberg)

Individuals

  • 1st - Ellen Wang, CSHS
  • 2nd - Teshan Fernando, CSHS
  • 3rd - Shiva Saravanan, AMCHS
  • 5th - Sujay Shankar, AMCHS
  • 6th - Jennifer Zhan, AMCHS

Journalism Team (cumulative points from Editorial Writing, Headline Writing, Feature Writing and News Writing)

  • 1st Place - AMCHS
  • 2nd Place - CSHS

Speech Team (cumulative points from Cross Examination, Lincoln-Douglass Debate, Informative Speaking, Persuasive Speaking , Prose and Poetry Interpretation)

  • 1st Place Team, AMCHS
  • 2nd Place Team, CSHS
 

The students are coached by

  • Casey Akin, CSHS- Science
  • Jamie Bassett, AMCHS & CSHS- Calculator, Math, and Number Sense
  • Terri Casto, AMCHS - Spelling and Vocabulary
  • Beth Creel, CSHS- One Act Play
  • April Falco, CSHS- Current Issues
  • Kathy Fisher, AMCHS - Accounting and Computer Applications
  • Susan Keough- Computer Science & Computer Applications
  • Chad Lehrmann, CSHS- Speech and Debate
  • Yvette Mora, AMCHS - Science
  • Marissa Pena, AMCHS - Speech
  • Daniel Posey, AMCHS - Literary Criticism and Ready Writing
  • Dianne Rister, AMCHS - Computer Science
  • Bobbi Rodriguez, AMCHS - Current Issues
  • Molly Sanders, CSHS- Social Studies
  • Heather Strawn, CSHS- Spelling and Vocabulary, Prose & Poetry
  • Courtney Wellmann, CSHS- Journalism, Literary Criticism and Ready Writing
  • Mike Williams, AMCHS - Journalism (Editorial, Feature, Headline, and News)
  • April Wilson, AMCHS - Social Studies
  • Kelly Yates, CSHS- Accounting
 

-csisd-

 
Published Print
Follow us on:
College Station Independent School District
1812 Welsh College Station, TX 77840 Phone: (979) 764-5400 Fax:
Disclaimer & Legal
Powered by Edlio